شنبه ١٨ ارديبهشت ١٤٠٠

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 5647
 بازدیدکنندگان آنلاین : 1
آخرین بروزرسانی
1400/2/18
صفحه اصلي > درباره ما 
درباره ما
 

Normal 0 false false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

معرفي گروه آموزشي پيش دبستاني

              در سال 1371 همزمان با تاسيس دانشگاه؛ گروه آموزش ييش دبستاني از دفتر آموزش و پژوهش سازمان بهزيستي كشور به دانشگاه علوم بهزيستي انتقال يافت و بدين ترتيب گروه آموزشي پيش دبستاني جزءاولين گروههاي آموزشی در دانشگاه شكل گرفت.اين گروه در امرتهيه نشريه"به كودكان بياموزيم"برگزاري وآموزش دوره هاي كوتاه مدت و يكساله مربيان كودك ومديران مهدهاي كودك و دورهاي كارداني ترمي و پودماني تربيت مربي كودك زير نظردانشگاه علمي- كاربردي فعاليت داشته است .از سال 1383 اولين دوره دانشجويان كارشناسي رشته جديدالتأسيس رشد و پرورش كودكان پيش دبستاني از طريق كنكور سراسري پذيرفته وتحت نظرگروه آموزش پيش دبستاني مشغول به تحصيل شدند. و از سال 1394 اولین دوره دانشجویان کارشناسی ارشد علوم تربیتی گرایش آموزش و پرورش پیش دبستانی و دبستانی پذیرفته شدند.

               امروزه به دلیل شرایط اقتصادی ،اجتماعی و فرهنگی ،تعداد زیادی از والدین (بویژه مادران شاغل ) ساعت های زیادی را  دور از محیط خانه می گذرانند از سوی دیگر به دلیل نا کافی بودن آگاهی های والدین در مورد شناخت نیاز های کودکان و عدم آشنایی با مسايل تربیتی ،فقر فرهنگی ،کم سوادی ،مشکلات اقتصادی واز هم گسیختگی های خانوادگی، تأمین نیاز های فردی کودک:تغذیه و بهداشت ،پرورش مهارت های جسمی وحرکتی ، پرورش هوش و خلاقیت ،توسعه مهارت های اجتماعی  ،رشد روانی -عاطفی و اخلاقی  به تنهایی از عهده خانواده بر نمی آید. بنابر این لازم است مراکز آموزش پیش از دبستان در جوار خانواده ها و همپای تربیت آنها  در زمینه تکامل همه جانبه کودک وظیفه خطیر خود را انجام دهد و کودکان را برای رشد همه جانبه تا حد اکثر توان و آماده شدن برای ایفای نقش در جامعه ی فردا پرورش دهد.

               هدف از پذيرش دانشجويان در رشته فوق الذكر كه تنها در دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي وجود دارد تربيت كارشناساني است كه بتوانند با كسب دانش ومهارت در زمينه رشد و پرورش كودكان پيش دبستاني(در دو گرايش كودكان عادي و كودكان با نيازهاي ويژه)براي خدمت در سازمان بهزيستي ؛ آموزش و پرورش ؛رفاه و تأمين اجتماعي ؛كانون پرورش فكري كودكان ؛صدا و سیما،مهد كودكها و مراكز آموزش پيش دبستاني، مراکز آموزش کودکان استثنایی و مراکز تألیف کتاب و سرگرمیهای آموزشی کودکان پیش دبستانی  در آينده سازي فرداي كشور سهم بسزايي داشته باشند.

               تا كنون 12 دوره دانشجو در مقطع کارشناسی رشد و پرورش کودکان پیش دبستانی و 4 دوره دانشجو در مقطع ارشد آموزش و پرورش پیش دبستانی  پذیرفته شده اند. نزديك به 280 نفر دانشجو درمقطع کارشناسی و6 نفر در مقطع ارشد فارغ التحصيل شده اند و هر ساله تعداد قابل توجهی از آنان تحصیلات تکمیلی خودرا در رشته های مرتبط مانندآموزش و پرورش پیش دبستانی، مشاوره،آموزش و پرورش کودکان استثنایی، روان شناسی تربیتی و روان شناسی بالینی در دانشگاههای معتبر دولتی ادامه می دهند . همچنین کوریکولوم رشته روان شناسی رشد در مقطع ارشد توسط گروه آموزش پیش دبستانی تدوین و پس از تصویب در شورای آموزش دانشگاه  به وزارت بهداشت ارسال شده است که در شورای معین نیز مورد موافقا قرار گرفته است. همچنین برنامه نیاز سنجی رشته دکتری آموزش و سلامت کودکان پیش از دبستان نیز توسط گروه تدوین و ارسال شده است.در مهرماه 1397 اولین دوره از دانشجویان کارشناسی علوم تربیتی نیز در این دانشگاه و زیر نظر این گروه پذیرفته شدند.

                   هر ساله سمینار آموزش و سلامت کودکان توسط گروه آموزش پیش دبستانی  و با همکاری وزارت آموزش و پرورش، سازمان بهزیستی کشور، سازما ن هلال احمر و مشارکت سازمان های دولتی و غیر دولتی جهت دانش افزایی کارشناسان، متخصصان و علاقه مندان به حوزه ی کودک  و یکپارچه سازی سیاست ها و مدیریت درحوزه ی آموزش  و سلامت کودکان برگزار می گردد.

 

 

http://preschool.uswr.ac.ir/images/spacer.gif

http://preschool.uswr.ac.ir/images/spacer.gif

 

 

 

 

 

 

دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعیمعاونت آموزشیمعاونت تحقیقات و فناوریمعاونت درمان و توانبخشیکتابخانه

Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved .University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences