آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2402 | بازدیدکنندگان آنلاين : 4 
شنبه ٣٠ دی ١٣٩٦
صفحه اصلي > درباره ما 
درباره ما
 

معرفي گروه آموزشي پيش دبستاني

در سال 1371 همزمان با تاسيس دانشگاه؛ گروه آموزش ييش دبستاني از دفتر آموزش و پژوهش سازمان بهزيستي كشور به دانشگاه علوم بهزيستي انتقال يافت و بدين ترتيب گروه آموزشي پيش دبستاني جزءاولين گروههاي آموزشی در دانشگاه شكل گرفت.اين گروه در امرتهيه نشريه"به كودكان بياموزيم"برگزاري وآموزش دوره هاي كوتاه مدت و يكساله مربيان كودك ومديران مهدهاي كودك و دورهاي كارداني ترمي و پودماني تربيت مربي كودك زير نظردانشگاه علمي - كاربردي فعاليت داشته است .از سال 1383 اولين دوره دانشجويان كارشناسي رشته جديدالتأسيس رشد و پرورش كودكان پيش دبستاني از طريق كنكور سراسري پذيرفته وتحت نظرگروه آموزش پيش دبستاني مشغول به تحصيل شدند.

امروزه به دلیل شرایط اقتصادی ،اجتماعی و فرهنگی ،تعداد زیادی از والدین (بویژه مادران شاغل ) ساعت های زیادی را  دور از محیط خانه می گذرانند از سوی دیگر به دلیل نا کافی بودن آگاهی های والدین در مورد شناخت نیاز های کودکان و عدم آشنایی با مسايل تربیتی ،فقر فرهنگی ،کم سوادی ،مشکلات اقتصادی واز هم گسیختگی های خانوادگی، تأمین نیاز های فردی کودک:تغذیه و بهداشت ،پرورش مهارت های جسمی وحرکتی ، پرورش هوش و خلاقیت ،توسعه مهارت های اجتماعی  ،رشد روانی -عاطفی و اخلاقی  به تنهایی از عهده خانواده بر نمی آید. بنابر این لازم است مراکز آموزش پیش از دبستان در جوار خانواده ها و همپای تربیت آنها  در زمینه تکامل همه جانبه کودک وظیفه خطیر خود را انجام دهد و کودکان را برای رشد همه جانبه تا حد اکثر توان و آماده شدن برای ایفای نقش در جامعه ی فردا پرورش دهد.

هدف از پذيرش دانشجويان در رشته فوق الذكر كه تنها در دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي وجود دارد تربيت كارشناساني است كه بتوانند با كسب دانش ومهارت در زمينه رشد و پرورش كودكان پيش دبستاني(در دو گرايش كودكان عادي و كودكان با نيازهاي ويژه)براي خدمت در سازمان بهزيستي ؛ آموزش و پرورش ؛رفاه و تأمين اجتماعي ؛كانون پرورش فكري كودكان ؛صدا و سیما،مهد كودكها و مراكز آموزش پيش دبستاني، مراکز آموزش کودکان استثنایی و مراکز تألیف کتاب و سرگرمیهای آموزشی کودکان پیش دبستانی  در آينده سازي فرداي كشور سهم بسزايي داشته باشند.

تا كنون 9 دوره دانشجو در این رشته پذیرفته شده و نزديك به 230 نفر دانشجو دراين رشته فارغ التحصيل شده اند و هر ساله تعداد قابل توجهی از آنان تحصیلات تکمیلی خودرا در رشته های مرتبط مانندآموزش و پرورش پیش دبستانی، مشاوره،آموزش و پرورش کودکان استثنایی، روان شناسی تربیتی و روان شناسی بالینی در دانشگاههای معتبر دولتی ادامه می دهند.. برنامه درسی مقطع کارشناسی ارشد رشته پرورش کودکان پیش دبستانی تدوین شده و در مرحله پیگیری جهت تصویب است.

    با توجه به نیاز گسترده جامعه به تربیت نیروی متخصص و مهارت آموخته،  دوره های علمی کاربردی رشته آموزش پیش دبستانی در مقطع کاردانی  از بهمن ماه سال 92  و دوره های کارشناسی آموزش پیش دبستانی از مهر 93 مجددا در دانشگاه و زیر نظر گروه آموزش پیش دبستانی راه اندازی شد. برنامه کارشناسی ارشد رشته مدرس آموزش پیش دبستانی به عنوان رشته جدید از طرف گروه تدوین و به دانشگاه جامع علمی کاربردی ارائه شده و برای برگزاری در دست پیگیری است. حساسیت امر آموزش مربیان و مدیران مهد های کودک به عنوان تربیت کنندگان نسل آینده موجب شد تا نظارت علمی و برگزاری دوره های کوتاه مدت مربیان و مدیران و موسسان مهد های کودک ازشهریور سال 93 به گروه آموزش پیش دبستانی محول گردد تا با توجه به آخرین دستاورد های علمی و پژوهشی و در راستای اهداف نظام آموزش کشور به این امر خطیر اقدام شود.     

دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشیمعاونت آموزشیمعاونت تحقیقات و فناوریمعاونت درمان و توانبخشیکتابخانه

Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved .University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences